
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.75 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.58 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Min Input Voltage | 6.7 V |
| Output Current | 100 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Power Dissipation | 750 mW |
| Accuracy | 5 % |
| Power Dissipation | 750 mW |
| Max Output Current | 100 mA |
| Quiescent Current | 3 mA |
| Max Input Voltage | 35 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Voltage Accuracy | 5 % |
| Load Regulation | 20 mV |
| Line Regulation | 18 mV |
Stock: 1114
Distributors
pcbx
Unit Price$0.58666
Ext.Price$0.58666
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.58666 | $0.58666 |
| 10 | $0.47750 | $4.77500 |
| 25 | $0.43944 | $10.98600 |
| 50 | $0.40442 | $20.22100 |
| 100 | $0.37219 | $37.21900 |
| 300 | $0.34516 | $103.54800 |
| 500 | $0.32010 | $160.05000 |
| 1000 | $0.30332 | $303.32000 |
